fbpx
 

Posuvné dvere = rozumne využitý priestor

Posuvné dvere = rozumne využitý priestor

Prerábate, staviate, alebo renovujete a ste práve v štádiu výberu dverí? Neviete sa rozhodnúť či sú vhodnejšie klasické, alebo posuvné dvere? V našom blogu sa vám pokúsime predstaviť výhody, ale aj nevýhody posuvných dverí a samotné rozhodnutie bude samozrejme už na vás. Ak porovnávame klasické dvere, posuvné a zasúvacie, klasické dvere hlavne v menších priestoroch významne uberajú z priestoru.
Tento problém vieme vyriešiť použitím obľúbených posuvných, alebo zasúvacích dverí, ktoré sú štýlové, jednoducho sa otvárajú a šetria miesto. Modely dnešných posuvných dverí sú maximálne tiché s možnosťou odhlučnenia a dajú sa aj zamykať.

Poznáme dva typy posuvných dverí:

– posuvné dvere na stenu
– posuvné dvere do puzdra

posuvné dvere na stenu

Výhody posuvných dverí:

1) Úspora miesta

Posuvné dvere sú umiestnené na stene a tým vieme elegantne ušetriť miesto minimálne o šírku krídla klasických dverí. Sú vhodné hlavne do malých priestorov, ale napríklad do kúpeľne či toalety. Tieto dvere vedia odhlučniť a zväčšiť priestor. Za posuvné dvere môžete umiestniť komodu, vázu a iné časti zariadenia bez toho, aby ich dvere obmedzovali. Obrovskou výhodou puzdrových dverí je, že časti zariadenia, ako sú poličky, televízor, nábytok, atď. môžete namontovať priamo na puzdro. Puzdrové dvere sa vyrábajú v rôznych variantoch, ako napríklad jednokrídlové, dvojkrídlové, s možnosťou zatvárania proti sebe, alebo na jednu stranu za seba. Netreba zabúdať na fakt, že ak sa rozhodnete pre puzdrové dvere, treba na túto informáciu myslieť už pri projektovaní.

2) Tiché zatváranie a tichý dojazd

V porovnaní s klasickými dverami, hlavne lacnejšími typmi sú posuvné dvere omnoho tichšie a s ľahkou prevádzkou. Keďže sa dvere pohybujú po hornej koľajnici a samozatvárací mechanizmus zabraňuje tvrdému nárazu a tým je ich chod tichý. Pri výbere sa treba preto dôkladne informovať o systéme a spôsobe tlmenia. Kvalitné tlmiace prvky zabezpečia dokonale tiché zatváranie a dojazd.

biele posuvné dvere na stenu

3) Bezbariérový prístup

Posuvné dvere nepotrebujú prah a tým poskytnú bezbariérový prístup, čo ocenia hlavne starší ľudia, ale aj malé deti.

4) Typy materiálov

V dnešnej dobe sa posuvné dvere vyrábajú zo širokej škály materiálov, ako sú drevo, sklo číre, sklo matné, sklo s dekorom, atď. a tým poskytujú moderný vzhľad interiéru.
Podľa typu priestoru si môžeme zvoliť vhodný typ dverí. Napríklad ak máte malý a tmavý priestor, určite je vhodné zvoliť posuvné dvere so sklom a tým umožníte priestor presvetliť denným svetlom. Sklenými dverami s dekorom vieme interiér veľmi pekne „oživiť“ a dodať mu luxusný nádych. Nakoľko sa posuvné dvere vyrábajú z takých materiálov a dekorov, ako klasické dvere, nie je problém farebne ich doladiť k ostatným dverám v interiéry.

Záverom by sme chceli pripomenúť, že posuvné dvere sú veľmi praktické, v súčasnosti cenovo porovnateľné s klasickými dverami a využiteľné vo všetkých tipoch interiérov.