fbpx
 

Čo je to tepelný odpor podlahy a aký má vplyv pri výbere podlahy?

Čo je to tepelný odpor podlahy a aký má vplyv pri výbere podlahy?

tepelný odpor podlahy

Každý materiál má svoju hodnotu tepelného odporu. Táto hodnota udáva mieru odporu voči prenikaniu tepla. Z toho vyplýva, že čím vyšší má materiál tepelný odpor, tým bude teplo podlahovou krytinou prenikať pomalšie. Tento faktor je dôležitý hlavne vtedy, ak hľadáte vhodnú krytinu na podlahové kúrenie. Netreba zabúdať na to, že každá podlaha má určitý stupeň tepelného odporu tvorí tzv. bariéru prestupu tepla. Treba prihliadať aj na to, že pri lepených podlahách musíme rátať s tepelným odporom použitého lepidla. Lepidlo sa nanáša v hrúbke približne 10-15 mm. Obsahujem vzduchové bubliny a toto

všetko vplýva negatívne na tepelný odpor podlahy. Ideálna podlaha, ktorú si plánujete vybrať na podlahové kúrenie by mala poskytnúť čo najľahší prechod tepla na povrch podlahy. Čiže by mala mať čo najnižší tepelný odpor a najmenšiu hrúbku.  Betónová doska, izolácia, podlahové kúrenie, lepidlo, podlahová krytina, toto všetko tvorí vašu podlahu ako celok. Platí tu základný princíp, že teplo sa šíri tadiaľ, kde má menší odpor. Vyšší tepelný odpor môže pôsobiť ako „brzda“ pre plynulé šírenie tepla.

Čo vám odporúčame my v DKP Market?

Z našich dlhoročných skúseností v DKP Market  vieme povedať, že keramické, kamenné a vynovené vinylové podlahy (PSP/SPC- stone plastic stone/ stone plastic composite) s hrúbkou cca 6mm sú tou najvhodnejšou voľbou pre podlahové kúrenie, ale vhodné sú aj klasické vinylové podlahy, ktoré nájdete na našom webe, alebo v DKP predajni.

Vynovené vinylové PSP / SPC podlahy (kompozit z kamenného plastu) sú novinkou na trhu s podlahovými krytinami a v DKP ponúkame  Nemo PSP vinylové podlahy. V našom pripravovanom blogu sa budete môcť dočítať viac o výhodách PSP/PSC vinylových podlahách.

podlahy a ich tepelný odpor

Viete aký tepelný odpor majú jednotlivé materiály?

hodnoty tepelných odporov podláh

Ako vyplýva z tabuľky vyššie, najlepšie sú na tom keramické podlahy. Hustota materiálu zabezpečuje, že sa rýchlo zohrejú, naakumulované teplo vedia udržať ešte aj po vypnutí kúrenia, avšak ich hlavnou nevýhodou je, že mimo vykurovaciu sezónu, keď je podlahové kúrenie vypnuté, ich komfort pri chôdzi na boso sa znižuje práve kvôli chladu, ktorý ponúkajú. Veľmi dobrou voľbou sú klasické vinylové podlahy, alebo vynovené PSP/SPC

Nemo PSP vinylové podlahy. Sú príjemné na dotyk a príjemný pocit tepla vám vinylová podlaha poskytne aj pri vypnutom podlahovom kúrení.  Z hľadiska tepelného odporu a podlahového kúrenia sa za najmenej vhodné riešenie považuje drevená podlaha. Netreba však zabúdať na fakt, že sa jedná o čisto prírodný materiál, ktorý je veľmi príjemný na dotyk s prirodzeným pocitom tepla aj bez použitia podlahového kúrenia.

tepelný odpor podláh

Dôležité zhrnutie na záver:

So zväčšujúcou sa hrúbkou použitého materiálu sa zvyšuje tepelný odpor podlahy, tá následne prepúšťa menej tepla a tým sa vám úmerne navýšia aj náklady na teplo. Keď sa na tepelný odpor podlahy pozrieme z ekonomického hľadiska, podlaha s vysoký tepelným odporom vyžaduje aj vysokú teplotu média v systéme podlahového kúrenia a ak zvolíme

nevhodný typ podlahy, poprípade na podlahu položíme aj hrubý koberec, dôsledkom bude nárast spotreby tepla až o 10-15%. Preto odporúčame, aby ste pri výbere podlahovej krytiny boli dôslední. U nás v DKP Market  vám poskytneme ďalšie informácie a poradíme ohľadne výberu vhodnej podlahovej krytiny.